Osötad cheesecake?

Kan man göra en cheesecake helt osötad, utan sötningsmedel?

- Helen

Jag gissar att du menar en "söt" kaka utan socker. Det jag kan tänka mig är att man använder frukt och gör en kaka som blir söt med hjälp av fruktsocker.

Till exempel innehåller det här receptet bananer, som ju är söta i smaken.

En variant av den kakan, utan sockret och chokladen men med två extra bananer blir en mindre söt kaka.

Uteslut kex, smöret och sirapen till botten och ersätt choladtryffeln med frukt eller bär.

Lycka till med kakan!


Magnus Carlstedt
Redaktör, matskribent och fotograf


Namn/signatur: 
4170

Fråga kocken!

Fråga kocken!

Ställ din fråga:
Namn/signatur: 
Din epost (om du vill att vi meddelar dig när du fått svar): 
Jatack, jag vill gärna ha pepparochsalts nyhetsbrev. Ingen spam, ingen reklam - bara våra matnyheter. Du kan när du vill avbeställa prenumerationen.


Bakabullar

Äppelbullar

Ingenting går upp mot varma bullar... Baka äppelbullar och lyft fikat till oanade höjder!

Bullbak är en garanterad myshöjar i köket. Doften är en magnet för att fikasugna. Visst är nygräddare kanelbullar fantastiskt gott. Men vill du ha omväxling går det att baka läckra vaniljbullar, mjuka chokladbullar, goda nougatsnurror eller blåbärsbullar. Själva slår vi ett slag för nygräddade äppelbullar. Perfekt till kaffet, oavsett när du dricker det!

 bakabullar.se

Nyhetsbrev: Matnyheter från pepparochsalt.se

Prenumerera direkt! Gratis!
Epost:

Vardagsfest

Dragongryta

Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!

helgmenyn.se

Kakor

Äppelfest!

Äpplen kan användas till de mest skilda rätter. Från äppelmos till kryddig äppelkaka.

bakakaka.se

Har Du sett den nya fan-siten Haus of Gaga? För dig som inte kan få nog av Lady Gaga finns här en sida helt vigd åt hennes kläder, hennes glasögon och allt annat runtom den kanske största stjärnan just nu! Läs om "the Haus", idén bakom, vad de skapat och framförallt om alla kreativa människor som är "The Haus of Gaga". Creative directorn Matthew Michael Williams, koreografen Laurie-Ann Gibson, stylisten Nicola Formichetti, designern Alexander McQueen, och många fler i sfären runtom Lady Gaga!

Har du hört den senaste singeln från Lady Gagas album "The Fame Monster", "Alejandro"? Här kan du lyssna på låten, se olika framträdanden Lady Gaga gjort med den, sjunga med i texten, läsa på om bakgrunden och produktionen av låten, och såklart se videon!


Sopprecept

Squashsoppa

Prova en krämigt god squashsoppa. Helt mjölkfri dessutom!

Squash, som finns i mängder av varianter och färger är utmärkt att servera som soppa. Ofta mild i smaken och med en vacker färg, även när den mixas slät.

Tillsammans med nybakat bröd och kanske lite fräst skogssvamp lyser squashsoppan fint på middagsbordet!

 sopprecept.se

Bakakaka

Mera muffins!

Muffins är mums! Baka ett nytt recept på blåbärsmuffins med graham.

bakakaka.se

Brödrecept

Mera matbröd!

Vi är många som äter mycket bröd, så varför inte välja gott bröd? Baka ett syrat fullkornsbröd!

hembakatbrod.se


Frukostbullar

Fruktbullar

Härligt nygräddade bullar med frukt och frön smakar fantastiskt till fikat. Baka en plåt goda fruktbullar

redan i dag!

Kanelbullar i all ära, men ibland kan det bli väl mycket sött... Baka en omgång brödbullar som omväxling!

Nybakat vill vi gärna ha på morgonkvisten - visst vaknar man glad av doften från bröd som gräddas! Men goda brödbullar passar utmärkt även som fikabröd. Fruktbullar

med torkad frukt passar utmärkt med smör och en god ost. Eller serverade med favoritmarmeladen!

Fram med bagarmössan och jäs bullarna ordentligt så är du snart fikabordets hjälte!

 frukostbullar.se

Cheesecake

Fruktig fika

Cheesecake är en populär fikakaka där varianterna är många. Baka en god variant med bär!

cheesecake.nu

Efterrätter

Maräng

Påsken är här! Spara några ägg till efterrätten och gör helgens godaste fruktmaräng!

efterratter.se


Webbplatsen är utvecklad av SpaceLoops och drivs av SpaceLoops CMS v.3.0.1